Babylink BLOGI Kas sünnitusel peaks osalema sünnitoetaja?

Kas sünnitusel peaks osalema sünnitoetaja?

Lapse sünd on naise elus erakordne sündmus ja loomulikult muretsevad tulevased emad oma raseduse ja sünnituse pärast. Tänaseks on peresünnitused väga suurt populaarsust kogunud, üha sagedamini sõlmivad pered ämmaemandaga lepingu ja/või tellivad sünnitushaiglas eraldi perepalati. Kuid mõned naised tunnevad piinlikkust, et abikaasa näeb neid sünnitamas ja seetõttu otsustavad nad kutsuda sünnituse juurde sünnitoetaja.
Kui uskuda internetti, siis sünnitoetaja on tulevase ema abiline ja hoolitseb tema eest sünnitegevuse kulgemise jooksul. Sünnitoetajal on head teadmised sünnitaja füsioloogiast ja vajadustest. Ta on kursis ka massaaži-ja hingamistehnikatega ning oskab sünnitajale soovitada olukorda leevendavaid asendeid. Ta tunneb valuvaigistavaid teraapiaid ja võib sünnitajat teavitada arsti poolt soovitatavate protseduuride plussidest ja miinustest.
On see ikka tõesti nii? Et selles selgusele jõuda, vestlesin Pärnumaal tegutseva pere-ja sünnitoetaja Melissaga ja esitasin talle mõned küsimused.
  • Melissa, räägi palun, kuidas sinust sai doula? 
Õppisin TLÜ-s psühholoogiat ja sain aru, et mulle väga meeldib psühholoogia, kuid terapeudina ennast ette ei kujuta, ja igapäevaselt seda tööd teha ei tahaks. Ühel hetkel viskas Facebook mulle ette reklaami, et Tallinnas saab õppida doulaks. Ma teadsin siis väga vähe doulandusest ja sellest, mida doula teeb, kuid kui uurima hakkasin, olin kohe kindel, et see ongi see! Esitasin kooli avalduse koos motivatsioonikirjaga ja õige pea istusingi esimeses tunnis.
  • Mitmel sünnituse oled osalenud?  
Olen päriselt kaasa saanud minna vaid ühele sünnitusele. Kahjuks koroona tõi omad piirangud ja otsustati, et sünnitoetajad ei saa sünnitusele kaasa minna. Sellegi poolest saan algavat sünnitegevust toetada siis, kui naine on veel kodus, olles perele enne haiglasse minekut täpselt selliselt toeks, nagu nad seda vajavad. Ühtlasi on doulade pärusmaa ka sünnitusjärgne aeg – ehk oleme perele toeks ka peale sünnitust.
  • Mis asjad on sul sünnitusmajas kaasas? 
Loetelu on tegelikult päris pikk. Kindlasti leiab mu kotist erinevaid abivahendeid, mida sünnitusel kasutada, nt Rebozo sall. Olen pannud kotti ka natuke sööki ja jooki. Samuti on seal alati hügieenitarbed, vahetusriided ja jalanõud. Mu kotil on ka üks vahva sahtel, kus on asjad, mis võiksid sünnitajal endal kaasas olla, kuid kui ei ole, siis saan anda. Üks oline asi seal on näiteks patsikumm.
  • Kas doulal peab olema spetsiaalne haridus? 
Ilma spetsiaalse hariduseta ei saa doula olla. Päris tänavalt võõra inimese sünnitusele astuda ei saa. Küll aga see ei tähenda, et sa ei võiks koos sõbranna või õega tema sünnitusele kaasa minna.
  • Kas on vaja doulat, kui on plaanis koos abikaasaga sünnitada? 
Väga tihti arvatakse, et on valik, kas abikaasa või doula. Tegelikult ei pea sellist valikut tegema ja mõlemad saavad olla ilma, et keegi kõrvale lükatakse. See, mis roll on sünnitusel abikaasal ja mis roll on doulal, on nii erinev. Abikaasal ei ole spetsiifilisi teadmisi ega kogemusi, mistõttu ta ei saa doula tööd teha. Elu on näidanud, et teinekord on hoopis abikaasa see, kellel doulat sünnitusel vaja läheb.
  • Mis vahe on doulal ja ämmaemandal? 
Arstid ja ämmaemandad jälgivad eelkõige naise ja lapse meditsiinilisi näitajaid ja norme, kuid sama oluline on ka sünnitaja emotsionaalne ja vaimne meelestatus. See on doula jaoks esmatähtis. Tema meditsiinilisi otsuseid vastu ei võta, vaid keskendub sünnitaja heaolule. Jagab informatsiooni, on avatud ja suhtlusaldis. Doula toetab naist nii hingamise, asendite kui ka mõtlemise osas, annab nõu ja abistab, kuidas oskab.
  • Kas on vaja doulat, kui on individuaalne ämmaemand?
Kuna doula ja ämmaemanda töö on erinevad ja pigem teineteist täiendavad, siis ei saa sellele küsimusele hästi vastata. Igaljuhul on hea, kui on doula: juba ämmaemandal on sellevõrra rohkem aega tegeleda nende asajdega, milles tema on professionaalne.
  • Kas igal pool on võimalik doulaga sünnitada?
Jah
  • Kuidas suhtuvad arstid ja ämmaemandad sünnituse ajal doulasse?
Enamjaolt hästi. Ämmaemandad on tihti öelnud, et ka neil on parem, kui doula osaleb sünnitusel.
  • Kuidas doula saab aidata sünnituse ajal või pärast lapse sündi? 
Doula on rasedus- ja sünnitoetaja, kelle tugi, olemasolu ja abi jätkuvad pärast beebi ilmaletulekut. Olgu sünnitus toimunud kodus või haiglas, doula jääb perele toeks vähemalt kaheks tunniks pärast lapse sündi. Sel ajal abistab ta nii ema, isa kui ka teisi pereliikmeid, suhtleb haiglapersonaliga, vajadusel koristab ruumi. Lisaks käib doula pere uuesti üle vaatamas 24 tundi pärast tita sündi. Samuti saab doula pakkuda tuge imetamisnõustamisega ning vajadusel aidata last riietada ja vannitada.
  • Kust leida doula?
www.doula.ee
  • Kuidas valida doula?
Vali inimene, kes tundub sulle meeldiv ja sümpaatne, ning leppige kokku kohtumine.
  • Kui palju teie doula teenus maksab? Mida see summa sisaldab? 
Doula teenuse hind pole üks kindel summa. See, kui palju rasedus- ja sünnitoetuse teenus maksab, oleneb mitmest asjaolust:
– tegutsemispiirkonnast,
– kliendi valitud paketist,
– doula pädevuse astmest.
Piirkonniti võivad hinnad olla veidi erinevad.
  • Kas peab sõlmida doulaga lepingu?
Mõned doulad soovivad tõesti, et sõlmitakse ka leping, kuid see ei ole reegel.
  • Tänan sind, Melissa, niivõrd ammendavate vastuste eest!
Vesteldes Melissaga sai mulle selgeks, et sünnitoetajal on väga oluline roll — pakkuda naisele emotsionaalset tuge, abistada raseduse ja sünnituse kulgemise ajal ning samuti pärast sünnitust.
Aga see, kas Te vajate sünnitoetaja teenust, on juba Teie otsustada!
Lisateavet sünnitoetaja Melissa kohta saab SIIT.

Related Post

TrikookangadTrikookangad

Beebiriiete valimisel pöörake tähelepanu looduslikele hingavatele materjalidele, mis ei põhjusta Teie lapsele allergiat. Kuni viie aasta vanuseni ei ole laps teadlik kaubamärkide, stiilide ja kõrgmoeesemete olemasolust. Talle on palju olulisem

LANGETASIME HINDA!LANGETASIME HINDA!

LANGETASIME HINDA! 2023. aasta algusel tegelesime hindade korrigeerimisega, mille tulemusel vähenesid veebruari kuus 115 toote hinnad. Me alandasime selle toote hinda keskmiselt 30%! Hindasid on langetatud püsivalt erinevates kategooriates ning

et